Što je burnout? Koji su simptomi burnouta?

Što je burnout? Koji su simptomi burnouta?

Imaš li burnout? Ili si možda na samoj granici izgaranja?

Što je burnout (a što nije), što ga uzrokuje i kako si pomoći pročitaj u današnjem tekstu. No, prvo par zanimljivih podataka…

Iako se burnout (ili izgaranje, sagorijevanje) spominje još od 1970-tih, tek nedavno, 2019.godine  Svjetska zdravstvena organizacija ga je uključila u međunarodnu klasifikaciju bolesti, i to kao profesionalni fenomen (nije klasificiran kao medicinska bolest).

Prema dostupnim studijama, pojedine struke bilježe i oko 50% izgaranja, pri tome najviše manageri/project manageri, zatim zdravstveni i socijalni radnici, te poduzetnici odnosno vlasnici malih poduzeća.

Vjerujem da su ove brojke realno puno veće (prema nekim istraživanjima preko 70% ), no glavni razlog zašto nemamo pravu sliku stanja je to što većina ljudi ne prepoznaje simptome burnouta, već misle da su “samo pod pojačanim stresom”.

 

ŠTO JE BURNOUT?

Burnout ili sindrom sagorijevanja nije samo prolazni umor ili stres. Ključna razlika je u tome što se radi o trajnijem osjećaju iscrpljenosti – koji ne prestaje ni nakon uzimanja predaha ili odmora.

Manjak energije, fizički umor, nemogućnost koncentracije, bezvoljnost, uz to i problemi sa spavanjem, probavom i sl. ukazuju na mogući burnout.

Da bi mogao/la prepoznati imaš li simptome burnouta, ispod ih detaljno navodim.

 

SIMPTOMI BURNOUTA

Simptomi burnouta se osjete kako na fizičkoj razini, tako i na mentalnoj i emotivnoj.

Fizički simptomi burnouta su stalan umor i iscrpljenost, slab imunitet, problemi sa spavanjem, glavobolja, problemi s probavom i bolovi u mišićima.

Emocionalni simptomi: manjak motivacije, osjećaj praznine i besmisla, bezvoljnost, pojačana razdražljivost, osjećaj nemoći i gubitka kontrole.

Mentalni simptomi: poteškoće s kontentracijom, slabija kreativnost i produktivnost, pojačana nesigurnost i sumnja u vlastite sposobnosti (imposter sindrom ili sindrom varalice), cinizam i osjećaj udaljenosti od posla i kolega.

Ako imaš neke od ovih sim0ptoma, među kojima su dugotrajnija iscrpljenost, manjak koncentracije, cinizam, pad motivacije uz neki od fizičkih simptoma, vrlo vjerojatno si u burnoutu.

 

KAKO DOLAZI DO BURNOUTA?

Umor i stres u današnjim uvjetima doživljavamo kao sasvim normalne pojave.

Iako se oni ne mogu potpuno iskorijeniti, upravo prihvaćanje prvih znakova umora i stresa kao sastavnog dijela života oneogućuje njihovo rješavanje na vrijeme.

Umor je zdrav, kratkoročno, i samo ako nakon njega slijedi odmor. Određena doza stresa nam sigurno neće škoditi, ako ga ne nakupljamo i ako već na prve znakove stresa reagiramo i vratimo se u balans.

Kada ignoriramo znakove umora i stresa, oni se nakupljaju i dovode do iscrpljenosti i pada učinkovitosti.

Ukoliko ovo potraje, s vremenom dovodimo tijelo do ruba iscrpljenosti, počinjemo osjećati bezvoljnost, emotivnu otupjelost i beznađe – i tada smo već duboko u burnoutu.

 

RJEŠENJE ZA BURNOUT NIJE ODMOR!

Kada smo već u burnoutu, odmor, opuštanje i briga o sebi nažalost neće puno pomoći.

Been there – done that! Prošla sam kroz ovo i važno je znati da će te pogrešne strategije samo dodatno frustrirati i pogoršati stanje.

Najbolje rješenje za burnout je rad na uzroku i razgovor sa stručnom osobom.

Moj individualni coaching program Od burnouta do balansa pomaže ti prije svega da se vratiš sebi.

Da se vratiš u stanje balansa.

Da se osjećaš bolje.

A da onda riješimo uzrok zbog kojeg je do burnouta došlo.

 

UZROK BURNOUTA

To nije velika količna posla, kako se često misli.

Količina posla je također simptom, koji bi se lako riješio boljom organizacijom, razgovorom i preraspodjelom posla, postavljanjem granica i zauzimanjem za sebe – da nema uzroka u pozadini zbog kojega ovo ne činimo.

Najčešći uzroci burnouta koje vidim u praksi su:

-manjak samopouzdanja i asertivnosti, odnosno neadekvatno zauzimanje za sebe,

-strah i nesigurnost,

-perfekcionizam i prevelika očekivanja od sebe,

-sindrom varalice ili imposter,

-osjećaj nedovoljnosti,

-nepovjerenje u ljude,

-pojačana potreba za kontrolom i

-duboko uvjerenje da moramo trpiti i izdržati.

 

Prepoznaješ li se u nekom od simptoma i/ili uzroka?

Bez obzira da li si već u fazi burnouta ili pojačanom stresu koji traje već neko vrijeme, važno je da što prije kreneš rješavati uzrok.

Ako te zanima kako ti ja mogu pomoći, javi mi se na besplatan uvodni razgovor ovdje: BESPLATNE KONZULTACIJE.